terarobinson
terarobinson terarobinson
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A football team has $3,744 to spend on hats for their fans. Each hat costs $8. How many hats can the team buy?

Respuesta :

tjsprott
tjsprott tjsprott
  • 02-12-2020

Answer:

468

Step-by-step explanation:

3,744/8=468

Answer Link
saidaolagunju111
saidaolagunju111 saidaolagunju111
  • 02-12-2020
The team will be able to buy 468 hats because $3,755 divided by 8=468
Answer Link

Otras preguntas

In Walmart water bottles are on sale 10 for $5. What is the unit price ?
in 8 years tamika will be 22 how old is she now?
the perimeter of a rectangle is 50 cm. the length is 5 cm more than the width. find the length of the rectangle​
What invention dominated the economy, agriculture, and commerce of the middle of the United States until 1870? the steamboat the telegraph the railroad the cott
You read in your text that the initial stage of learning a response is called
Choose a plant organ. Write an explanation of how that organ's structure relates to its function. Be specific and detailed.
the first four terms of an arithmetic sequence are 2,a-b, 2a+b+7 and a - 3b, where a and b are constants. Find a and b
Given the following exponential function, identify whether the change represents growth or decay, and determine the percentage rate of increase or decrease. y=
what is word of mouth promotion? ​
3. Is the equation true, false or open? 3y + 6 = 5y − 8 Now it’s your turn (Practice): 4. Is (5,15) a solution of the equation y = 3x? 5. Is (3,1) a solutio