jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of the largest living thing on earth, which is actually a massive ecosystem of islands and coral reefs?
which statement best describes characterizes the idea of John locke
Find the change in the gravitational force between two planets if the masses of both planets are doubled but the distance between them stays the same.
why did Britain claim the proclamation of 1763 was necessary?
Opening statement for bill of rights
The price to ship a box varies directly as the weight of the box in pounds. A box that weighs 10 pounds costs $10.90 to ship. What would it cost to ship a seco
Someone help me with multiplying and dividing with scientific notation
Which sentence uses the underlined vocabulary word incorrectly? a. the author had unlimited ingenuity and received many prestigious awards for her creativity.
A line passes through the points R(-1,-5) and S(-3,-1). Write the equation of the line through the point A(4,0) that is parallel to line RS. y= -2x-2 y= -2x+8 y
What famous criminal case made fingerprinting the standard for personal identification?