timmy3151
timmy3151 timmy3151
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each of the 25 students in Mr. McDonald’s class sold 16 raffle tickets. If each
ticket costs $15, how much money did Mr. McDonald’s students raise?

Respuesta :

debaomoigui debaomoigui
  • 03-12-2020

Answer:

6000 dollars

Step-by-step explanation:

25x16x15

Answer Link

Otras preguntas

It’s for class please help
Write a paragraph in which you respond to the following: How did industrialization impact the nineteenth-century world economy? Be sure to support your claims
What role do decomposes play in the cycling of material in a biogeochemical cycle?
Can you guys help pleaseeeeeeeeee??
Which future U.S. mission will provide high-resolution images of nearby exosolar planetary systems? Kepler CoRoT PlanetQuest Terrestrial Planet Finder
George Orwell wrote Animal farm because?
Hot coffee is stirred with a spoon, the spoon gets hot due to
Jennifer had $24 to spend one five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
PLEASE HELP ME!!!!!!
Which of the following joined the NATO alliance? Select all that apply. The United States France The Soviet Union Italy