danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

A ball is thrown into the air with an initial upward velocity of 48 ft/s. It's height h in feet after t seconds is given by the function h(t)= -16t^2 + 48t +4
Assume that 74% of randomly selected adults have a credit card. Assume that a group of five adults is randomly selected. If the group of five adults includes ex
What is my teacher tryna say? “You write quite well, in the top percentile of the class.” I asked him but didn’t respond yet.
the most common use of computers in health care is to analyze research statistics true false
How did Mussolini plan to “restore the power and glory of the Roman Empire
Math geometry question 3, Thanks if you help
How does this quotation express the idea of a “Lost Generation”?
Medea found the missing measure using a proportion of the reduced trapezoid. A larger trapezoid has a top side length of 8 centimeters and left side length of 4
Find Xhelp me it's due tmr​
What item does don quixote wish he had