06ricfal60138
06ricfal60138 06ricfal60138
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

HELPPPP!!!!!
my testt

HELPPPP my testt class=

Respuesta :

scarlettrichard25
scarlettrichard25 scarlettrichard25
  • 03-12-2020

Answer:

$8.50

Step-by-step explanation:

ok so if you divide 3.40 by 5 you get .68 and you multiply that to get 8.16 then you divide .68 to get the cost of half a pound and you get .34 so you add that to 8.16 and get 8.5.  

your answer is $8.50

hope this helps!

Answer Link
nekumaker2
nekumaker2 nekumaker2
  • 02-09-2021

Answer:i know this is no help now but plz give my sister brainliest for what she did last year.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

speed with direction is called
Is 0.500 greater than 0.50 and 0.5. explain please.
what is the difference between rough ER and smooth ER? what is the ER doing that is different in this case
a snowbarder decends a 12000-ft hill in 3min. hat is the mean change in evlevation per min.
How can you show your work with the numbers 400 ,15,and 6 to get the answer 160
0.59 write the decimals in expanded form
An average person in the United States throws away 4.5 × 10–1 kg of trash per day. In 2013, there were about 3.2 × 106 people in the U.S.About how many kilogram
describe an advance in technology that makes life more enjoyable. what discoveries contribute to this technology?
20/8 as a mixed number the simplest form
What mass of water will fill a tank that is 100.0 cm long, 50.0 cm wide, and 30.0 cm high? Express the answer in grams.