petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

A man climbing a banana tree. Which sentence achieves the purpose of telling the man that what he is doing is dangerous? How do you do that? Be careful! If I tr
What purpose does the play-within-a-play serve in Hamlet's plot for revenge.
Which inequality is represented by the graph? y<3/5x−1.5 y≤3/5x−1.5 y>3/5x−1.5 y≥3/5x−1.5
Why is copper used to make hot water tanks not steel.
oxygen deprivation at the time of birth is a known risk factor for
you would probably be least likely to commit the fundamental attribution error in explaining why
During the hammer throw at a track meet, an 8.0 kg hammer is accidentally thrown straight up. If 784.0 J of work were done on the hammer to give it vertical ve
Demarco has 80 marble he gives Pedro and Jason the same amount
pls help me asap PLS NO LINKS thank you
A group of workers form a group so that the members can interact with each other socially both on and off the job. This is an example of a(n) _____.