brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

What two units of measurement are used to classify engine sizes?
Which sentence uses adjectives and adverbs correctly?a. Natalia did real good in the last race.b. Grandma feels rather tiredly today.c. The other runner is movi
Find the volume of each shape.
Name chemicals in tobacco?
According to this chart, what is the trend for kayak sales? es ) A) More people purchase kayaks for touring than any other use. B) Kayaks purchased for daily us
3. Which of these is the correct circumference in terms of pi (n)? d=25 I a) 251 b) 5071 C) 12.51 d) 6251
Which sentence best describes the conflict in Act I of Twelfth Night? Viola's disguise does not work. The Duke does not care for Viola. Viola does not have a pl
What idea about women riding bicycles is emphasized in paragraphs 6 and 7? A. Riding bicycles was a popular subject in magazines. O B. Riding bicycles was a si
The length of the base of an isosceles triangle is x. The length of a leg is 2x - 2. The perimeter of the triangle is 51. Find x.
What are the major types of stone used in construction? How do their properties differ? What sequence of operations would be used to produce rectangular slabs o