sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

. Change into pasive voice.1) Iwas let eat aa memango​
At 6 weeks old, Tarik's beagle puppy weighed 2.4 kg. Now, the 18-week old puppy welghs 8.4 kg. Find the rate of change.​
PLEASE GO THIS QUESTION AND HELP ME. I WILL GIVE 25 POINTS.
What is the answer to this?​
Suppose that a certain country has an MPC of 0.8 and a real GDP of $400 billion. If its investment spending decreases by $5 billion, what will be its new level
in " m a x f o r t e d u c a t i o n " . what is probability of vowels.​
Elvin decides to make cupcakes for his sister's birthday party. The recipe makes 12 cupcakes, but Elvin needs 24. Elvin decides to double the amount of each mea
A farm yielded 1200 bags of wheat in 2006 . This was was a 20% decrease in yield from 2005. what was the decrease in the number of bags?
You are Aditi/Aditya Verma of 27, Begham Pul, Meerut. An iron factory is proposed to be set up in the new industrial area just across the playing fields of your
What is the full path and filename for the file on a Debian Linux distribution that displays the time zone settings?