davidfelipe4491 davidfelipe4491
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples sell 4 for 2.40 how much do 6 apples cost

Respuesta :

zhqwwh2576 zhqwwh2576
  • 04-01-2021

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

2.40 / 4 = .60 per each apple, simple mental math.

60 * 6 = 360

Answer Link

Otras preguntas

The modern definition of a United States citizen is based on interpretation of which of the following? Select one: A. The Declaration of Independence B. The 14
Last geometry questions please help..... I really need it
A right triangle has leg of 12cm and a hypotenuse of 19. What is length of the other leg? Around to the nearest tenth. A.)7.0 cm B.)14.7 cm C.)22.5 cm D.)217.0c
Write the following proportion: 8 is to 64 as 2 is to x.
Sonja bought a 14-inch pizza. How much crust is around its edge? (Use 3.14 for pi.)
5c + cd when c = 1/5 and d = 15
log5^x-log5^2=2.solve for x
An art class builds a square pyramid with sides 12 foot wide. They pyramid is 17 feet high. Each student in the school deposits a colores cube with side length
The height of an object after it is released can be modeled by the function mc016-1.jpg, where t is the number of seconds after the object is released, v is the
The hypotenuse of right triangle ABC, line segment AC, measures 13 cm. The length of line segment BC is 5 cm. What is the approximate difference between m∠C