aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

In the Sumerian civilization, the purpose of a ziggurat was to
A meal of a chicken sandwich and some pasta salad had 150 grams of carbohydrates. The pasta salad had 30 grams more than twice the grams of carbohydrates in the
What is 25.2<1.5y+1.2
What was the goal of the Americanization movement?
9 divided by 16 and please explain on how to get the answer
solve this proportion: 1/c+5=2/3
What is the greatest common factor of 42,84,and 105 and how do you find it
To make fruit salad,Sara uses 28 ounces of pineapple,21 ounces of apples,19 ounces of bananas,and 16 ounces of mango.how many 6- ounce servings of fruit salad c
use elimination to solve: NN+ND=50 5NN+10ND=450
55/100 in simplest form?