rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the regular polygon round to the nearest tenth
How fast would the International Space Station (ISS) have to travel to maintain a circular orbit a distance of 1400 km above the earth?
Solve the following addition and subtraction problem 72 km 95 hm + 7 g 12 cg 18 mg =
In Ptolemy's Earth-centered model for the solar system, Venus's phase is never full as viewed from Earth because it always lies between Earth and the Sun. In re
Which of these protects customers who purchase defective products? A. A boycott B. A warranty C. Shopper's insurance D. Mediation 2b2t
Wanda exerts a constant tension force of 12 N on an essentially massless string to keep a tennis ball (m=60g) attached to the end of the string traveling in uni
It is common to see birds of prey rising upward on thermals. The paths they take may be spiral-like. You can model the spiral motion as uniform circular motion
Which major contribution did Mohammad Gandhi make to the Indian independence movement?
What is the most important distinction between the membrane transporters known as channel proteins and those known as carrier proteins?
When simplifying rational expressions, How is it similar to simplifying fractions?