erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

How do three planes intersect at one point?
Write equation in function form 4x+y=10
What is the GCF of 80x3 and 30yx2??? (The 3and2 are exponets)
how do I round 3.047 to the nearest hundred and show the math
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
the 42 foot tree casts a shadow of 63 feet. how long is a shadow of a 5 foot girl who is standing near it
Write equation in function form 6-y=17x
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
Who were the British allies and how did they help them to win so many battles in the American Revolutionary
If Olivia and Shawn have another child, which of the following genotypes is possible for the child? A. Mm only B. MM only C. MM or mm only D. MM, Mm, or mm