msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

4x(3x+8y)-7y(5x-1) simplify
Regarding the federal court system, which of the following statements is false? A. The Supreme Court hears most of the cases brought to it on appeal. B. Feder
what is the advantage of timing for a full minute to find your pulse?
A cylinder has a volume of 245 cubic units and a height of 5 units. the diameter of a cylinder is?
An ordnance survey map is drawn to a scale of 1:50 000. Find the actual distance between 2 towns which are 12cm apart on a map?
what is 15/50 in lowest term 3/10 3/8 1/2 1/4
Of 3,000 pet owners surveyed 9% purchased their pets from a pet store how many pets were purchased from a pet store
what is the coefficient of the x9y-term in the binomial expansion of (2y 4x3)4?
When analyzing a passage for suspense, which feature is important to note?
triangle abc is similar to triangle fgh. angle a measures 42 degrees. angle g measures 49 degrees. find the measure of angle h. 42 89 119 49