brooklynfriese31
brooklynfriese31 brooklynfriese31
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINALIST AND EXTRA POINTS

PLEASE PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINALIST AND EXTRA POINTS class=

Respuesta :

andrewpnam andrewpnam
  • 04-01-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Rachel's cost = $35x + $15  

Taylor's cost = $25x + $75

When are the costs equal? Rachel's cost = Taylor's cost?

35x + 15 = 25x + 75

35x - 25x = 75 - 15

10x = 60

x = 6

Check Rachel's 6 month cost is: 35 x 6 + 15 = 225

Check Taylor's 6 month cost is 25 x 6 + 75 = 225

Answer Link

Otras preguntas

find the area of the rectangle 5 1/4 cm and 2 5/6 cm​
What traits and behaviors should an ethical saleperson possess
How did Francis Cabot Lowell begin to transform the role of women in the United States?
“The peace, the freedom, and the security of 90 percent of the population of the world is being jeopardized by the remaining 10 percent who are threatening a br
A 3-gallon jug of water costs $19.68. What is the price per cup?
Describe an object that is transparent. What quality makes it transparent?
Which of the following is the most appropriate container for disposing of sharps? A. a specially designed and labeled bin specifically for sharps B. a store-b
9) Craig earns the same amountof money each month. Histelephone bill is 1/20 of hismonthly earnings, and he pays atotal of $720 each year for histelephone servi
Creole is: A minor language B A lingua franca C A primary language D A taxonomy
A farmstand sells two types of grapes. the cost of green grapes can be represented by the equation Y= 1.5X, where Y is the total cost for X pounds. the graph r