averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

potassium permanganate + water = ? which product will they form,and in which phase is it?​
which one of the following has a terminating decimal expansion?a.5/64b.8/9c.14/15d.1/12​
what is the area of velocity time graph​
find the value and express it in standard form : 5×10^8×2×10^11​ please answer​
Please solve the problem ​
Consider an equilibrium (K1) that is established after 10 mL of compound A and 10 mL of compound B are mixed. Now, imagine the equilibrium (K2) where 1 mL of co
Need help asap algebra 2 math
what is the source of people in utopia​
Can someone please help me with these 7 questions please?
!!!HELP ME!!! I WILL GIVE YOU BRAINLIEST Todd has earned the following test scores in his chemistry class so far: 76, 83, 89, 95, 100. There is one last test th