theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

what kind of dams that beavers make
A balance is a useful tool for _______. A) making quantitative observations B) making qualitative observations C) drawing a conclusion D) setting up a control
there is a bag filled with 6 blue and 5 red marbles. A marble is taken at random from the bag, the colour is noted and then it is replaced. Another marble is ta
As soon as I saw him Icalled him.(change into negative)​
The patient comes referred to us by a physician. He experiences breathlessness and erratic heartbeat. He is 35 years old and a dwarf.
cual es la propiedad que tienen los iones en solucion?? ESO ME PREGUNTA Y NO ENTIENDO UN PINGO JAJAJAJA
I know this is a lot but can someone please help me? I’ll mark you!
Is there an unconformity? ___________ 2. 5 is a _____________________ ______________.
which graph represents inequality y <2x+3
Joseph and Mary, owners of Hotel Christmas have decided to sell their property. Hotel Christmas is a five-star full-service resort and has a trailing 12 months