lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

Samuel used 1/5 of an ounce of butter to make 1/15 of a pound of jelly. How many ounces of butter are needed to make a pound of jelly.
Prove the identity: cos(3x) + cos(x) = 2cos(2x)cos(x) I'm almost done with my homework, just got stuck on this one.
what was the basic Sumerian building material?
what was the basic Sumerian building material?
a bicyclist rides 1/5 mile in 1/65 hour. Write this rate as a unit rate
How do I write 4.76325 as a fraction?
what is 8-4/5f>-14-2f
When 8.00x10^22 molecules of ammonia react with 7.00x10^22 molecules of oxygen according to the chemical equation shown below, how many grams of nitrogen gas ar
the temperature on mars ranges widely from -207 f to 80 f find the average of the temperature extremes on mars
What role does carbon dioxide play in plant life processes