Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Which kingdom(s) include organisms that are autotrophic or heterotrophic?
Blood is transported throughout the body through both arteries and veins, but a significant difference between the two is the presence of valves in veins. Some
Natural selection might favor altruistic behaviors in closely related individuals because it
The phenotype frequency in a population, changes after each generation. which would most likely be causing this? A) Random Mating B) A lack of Mutation C) An i
Two speakers are wired to emit identical sounds in unison. The wavelength in air of the sounds is 6 m. Do the sounds interfere constructively or destructively a
Which of the following examples contains foreshadowing? A. Grandma placed a photo of the family at the bench on the mantle. B. The family ate the fresh loaf of
Look at the table of values below.Which equation is represented by the table?A.y = 2x + 1B.y = 3x + 2c.y = 4x - 1D. y = 5x - 3​
Given: p: 3x + 7 = –5 q: 4x + 12 = –4 Which is the contrapositive of p → q?
A comparative dot plot is shown for the points scored in a game by the members of two groups. Compare the mean, median, and mode of the two groups
which of the following is circumference of a circle whose equation is x2+y2=100​