irantheother123 irantheother123
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes cost $6.

Complete the table showing the price of different amounts of grapes at this rate.

grapes (pounds) price (dollars

2 6

1

1

Respuesta :

reichs
reichs reichs
  • 02-02-2021

Answer:

1 3

Step-by-step explanation:

divide 2 by 1 and u get 1

divide 6 by 2 and u get 1

Answer Link

Otras preguntas

Quotation marks are used to set off _____. direct quotations the titles of books the names of chapters the names of cities the titles of paintings the titles of
A snowmobile travels in a straight line. The snowmobileâs initial velocity is +3.0 m/s. a. If the snowmobile accelerates at a rate of +0.50 m/s² for 7.0 s, wha
select all of the following ordered pairs that are solutions of the equation 5x^-2x-8=1​
In the toy industry, Mattel is one of the world leaders, especially with its line of Barbie dolls. However, it has faced competition from MGA Entertainment, who
An account payable is: A)debt minus equity B)money the company owes a bank for funds it has borrowed C)money owed to the company by a customer when the custome
- 12 + 2y - y = 105.2319
Which scenario is not an example of one of the major ways media coverage shapes public opinion? O A. A nightly news show uses an unflattering picture of a state
The crucial tool for creating a compelling communication experience that combines the immediacy and power of a person speaking with the structure and clarity of
Simplify. 2^3 + 4⋅8 A. 40 B. 80 C.96 D. 160
Consider the relation {(−5, 8), (4, −2), (4, 1), (3, 0)} . What integer is in the domain? A 8 B -2 C -5 D -1