lzvcorri5386 lzvcorri5386
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lisa and Mary buy apples and bananas at the store Lisa buys 4 pounds of apples and 3 pounds of bananas and spend $17. Mary buys 5 pounds of apples in 2 pounds of bananas and spend $16. How much does one pound of apples and one pound of bananas cost

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

the bananas cost 3.00 apples cost 5.00

Answer Link

Otras preguntas

what is a supply chain manager
Kelly wants to save money for an emergency fund. She decides to take advantage of the high interest rates of the holiday club her bank offers. Evaluate Kelly's
y=6x+1 for x=5. what is the solution​
a mass of 2000 kg is raised 5.0 m in 10 seconds what is the potential energy of the mass at this height?A. 98,000 J B. 9,800 JC. 0 J​
What is the answer ?
what Mathematical formula is used to calculate force?​
Please select the best answer from the choices provided
✹ BRAINLIEST WILL BE CHOSEN ✹ Agrarian, Hunter-gatherer, or Pastoral Nomad? ☛ Moved frequently ☛ Little surplus food, except livestock
Use the equation n= b-4 to find the value of n when b=9
The weights of nine different cats in pounds were used to create the box plot above. Which of the following is the interquartile range of the set of weights?