chamaolegirl87 chamaolegirl87
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Unit price $5 for 60lb bag

Respuesta :

anaekwefamily12
anaekwefamily12 anaekwefamily12
  • 03-02-2021

Answer:

12 per one bag

Step-by-step explanation:

60lb bag divided by the amount it costs which is $5.

Which equals $12.

Answer Link
churrosatan
churrosatan churrosatan
  • 03-02-2021

Answer:

$1/12lb

Step-by-step explanation:

Divide 60 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

What are the repercussions of a society that focuses on maximizing leisure and minimizing grit?
99 points pleas help The element shape is made with _____.
The explorers are so excited to be wandering around a prehistoric world that they failed to consider
what is y= -2x + 3 on a graph
Listen to an excerpt from Beowulf here. Write two to three sentences explaining what you notice about the language of the poem.
Swift frequently used agricultural and economic terms in this essay about human society? why may he have chosen such diction?
Which MAJOR body of water borders the nation of Israel?
according to this ;esson what is one characteristic common to followers og islam christianity and judism
Which nation in the Middle East, as well as one of the United States' strongest allies, has an Authoritarian Monarch leading their government? Saudi Arabia Eg
STATISTICS HELP. PLEASE I WILL MARK BRAINLIEST!! Jenny is a 60 percent free-throw shooter She gets to shoot a second free throw if and only if she makes her fir