aradicova aradicova
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

7 cakes cost £5.60. How much do 10 cakes cost?

Respuesta :

amndebater16
amndebater16 amndebater16
  • 03-02-2021

Answer:

7:5.6

10:x

5.6 x 10= 7 x x

56=7x

x= 56/7

x=8

so cost 8 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You begin the week with 20 units of milk. You purchase 40 units. Your ending inventory for the week is 30 units. How many units did you sell?
in this lesson you learned about the early battles in the Civil War. What did these battles have in common?
138 = n + 38A() 100B() 200C() 250D() 150
A student who will be the first in his or her family to attend college is called
Was the annexation of Hawaii justified
The type of deformation in which the object permanently changes size and shape without fracturing is called _____.
Choose the option that best matches the description given. A different group of people who share similar needs is called a/an . Assistance Group Neighbor Hood
Libby wrote an email to her friend. She pressed Shift and the number key 2 together to enter the email address. Which symbol did Libby type?
What is the formula unit for a compound made from Fe2+ and oxygen? OFe FeO Fe2O O2Fe
Many believe that complete security is infeasible. Therefore, we are left with incomplete security. Generally, the greater the security, the greater the cost. D