20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

CL Inc., a new firm, used mass media to gain traction among customers. The company used sales promotions and public relations to achieve the long-term targets a
When running a 100 meter race Donald reaches his maximum speed when he is 40 meters from the starting line, and 7 seconds have elapsed since the start of the ra
During which era did humans learn to craft pottery, copper jewelry, and bows and arrows?
why is it helpful to use a linear model for a set of data?
The number 18.345 has five significant figures. O A. True O B. False
Help please!!!!!!!!!’nn
6. During child-raising years, parents' marital satisfaction typically: a declines. b. stays the same. C. increases. d. cannot be assessed.
Which pairing matches the type of substance with the item it donates? acid: electron pair; base: H+ ion acid: proton; base: electron pair acid: H+ ion; base: pr
At the Constitutional Convention in 1787, which topic was common to the Virginia Plan, the New Jersey Plan, and the Three-Fifths Compromise? A) slavery B) the
PLEASE HELP ASAP!! Read the passage below and think about conclusions you can draw from the facts: The famous koalas of Australia live in forests and eat onl