samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

what is true about the function h(x) = x2 20x – 17? check all that apply. the vertex of h is (–10, –117). the vertex form of the function is h(x) = (x 20)2 – 17
what tone does nikolai gogol use in "the nose" that establishes the nose's disappearance as a fact rather than an extraordinary event? a. straightforward b. glo
Simplify: (x - 5)(7x2 - 8x - 7)
A juggler is performing her act using several balls. She throws the balls up at an initial height of 4 feet, with a speed of 15 feet per second. If the juggler
********HELP WITH THE PROBLEM IN THE PICTURE*********
A 65.1-kg basketball player jumps vertically and leaves the floor with a velocity of 1.82 m/s upward. (a) What impulse does the player experience? (b) What for
Which of the following is an important rule regarding colon usage? a. a colon points to an idea in an earlier sentence. b. a colon only introduces a list. c.
Label the following sentences active or passive. the actor was criticized for his portrayal of macbeth. a. active b. passive
what did contact between the nubians and the egyptians mainly center on
You’re given two side lengths of 10 centimeters and 8 centimeters. The angle between the sides measures 40°. How many triangles can you construct using these me