ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

pls answer both questions
Match each expression to its equivalent expression
is this correct? Please help
how many liters of air pass through your lungs in an hour if each breath brings 1 liter of air into the body.
The temperature of a piece of copper with a mass of 95.4g increases from 298.0K to 321.1K when the metal absorbs 849J of energy as heat. What is the specific he
What is the y'intercept of the line given by the equation y = 5x + 16? !!!!
function of the blood ​
For general projectile motion with no air resistance, the vertical component of a projectile's acceleration For general projectile motion with no air resistance
Define and describe the human right violation
Why can fascists gain power ? Select all that apply. 1.a country's economy is on the verge of or has already collapsed. 2.thugs rule the streets and there is