kosmic219 kosmic219
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

You budgeted $25.20 for buying snacks for a party, and spent it all on 8.5 pounds of nuts. Peanuts cost $2.40 per pound. Cashews cost $3.90 per pound. How many pounds of Cashews should you buy?

Thank you! :)

Respuesta :

NyomiT
NyomiT NyomiT
  • 01-03-2021

2.6 pounds based off what I did so I dont know

Answer Link

Otras preguntas

which point lies on the graph of the boundary line of the inequality 3y + 4x< 12
What Is Geographic Mobility?
Im not quite sure how to answer this question... A 1000kg rocket is moving at a constant velocity in deep space; it is moving at 40 meters/second when its burne
WHAT IS 123456567890*1423 THAT MEANS TO DIVIED PLEASE TELL ME THE ANSWER
factoring-16w²+50wz-21z²  please help me solve
how many variables should you have in a control experiment?
Hello how do you solve for x a= x-b/y
What Should I Know About Nigeria?
Carla's plant was 10 2/3 inches tall. Yolanda's was 8 3/4 inches tall. How much taller was Carla's plant than Yolanda's?I came up with 2 11/12.   Am I right??
reason for adopting democracy in Libya,Egypt,Nepal and Bhutan?