pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

What do desert plants not do so well? ​
HELP ASAP 20 POINTS BRAINLIEST
A cell has undergone determination to become an epithelial lung cell. If it is transplanted to a leg muscle, what do you think will happen to this cell?
The same question stem will be used in the next 5 questions. Question stem: Assume that banks hold 7 percent excess reserves, the currency to deposit ratio is 1
do the planets orbit the sun in a perfect circle
*ASAP* What did Hoover foresee about the future of the United States? CommonlitA - Hoover was worried about Coolidge winning re-electionB - Hoover saw that with
How does the blood in the pulmonary artery compare to the blood in the arteries of the systemic circulatory system?
Find the measure of angle F
Describe how both France and Britain made it to Fashoda. Why was this event a mirror of how the two countries approached imperialism?
Please help ASAP! Two angles, ZJ and ZK are supplementary. The measure of ZJ is (2x+5)°. The measure of ZK is (3x-10)°. What is the measure of ZK?