asrodriguez410
asrodriguez410 asrodriguez410
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $2.99. To the nearest cent, what is the cost of 1 donut?

Respuesta :

cartertownsend44 cartertownsend44
  • 01-03-2021

Answer

25 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
rodriguesnatalie24
rodriguesnatalie24 rodriguesnatalie24
  • 02-03-2021

Answer:

that person is correct, each donut is only .25 cents because every 4 donuts are $1, multiply 4 by 3 and you get 12, 12=dozen. Since the total price is $3 it makes sense that each donut in .25 cents and every 4 donuts $1

HOPE THIS HELPS AND HOPE THIS MAKES SENSE!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

The potential benefit that is given up when one alternative is selected over another is called
ln(y+1)-lny=1+3lnx . Express y in terms of x, in a form not involving logarithms. (4 marks, Maths CIE A level)
What is two times two
If a mineral can be mined, what is it called? A. A metal B. A precious jewel C. An ore D. A gemstone
How are the formulas and names of ionic compounds written
What does kevlar mean??
Which one of the following statements does not accurately describe vibrations?      A. Forced vibrations, such as those between a tuning fork and a large cab
the table shows the height of a plant as it grows. Which equation in point slope form gives the plants height at any time?
What determines how a change in prices will affect total revenue for a company? a. elasticity of demand b. the company's pricing policy c. values of elastici
14. Rationalize the denominator and simplify: √5m/√5n