iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

At the end of an experiment your expected amount of product was 35 grams, but you only produced 32 grams. Calculate the percent yield (% yield)
Which pair of angles are congruent? Heeeelp a)1 and 16 b)5 and 18 c)9 and 11 d)12 and 13
Which precedent was established by the supreme court ruling in marbury v. Madison? group of answer choices.
Ceteris paribus, if a student could either earn money tutoring or working as a server in a restaurant, then increases to the wages paid for serving will
Kara wants to make a histogram of the number of students who wear blue shirts in her class throughout the week. She gathered the following information: Day 1 4
Use distributive property to calculate the following.1.) 2(x + y)2.) 6 x (8 + 10) 3.) 21 x (40 - 10)​
The number of pollinated flowers as a function of time in days can be represented by the function. f(x)=(3)^(x/2) What is the average increase in the number of
The median of the data set is 18 what number is missing 12,17,_,21,13,25
PLEASE HELP ILL MARK AS BRAIN LEIST!
followers of Doaism believe that: a inner peace is more important than social order b governments should be strong to protect their people c nature is a danger