jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Find the pair of words that has the same kind of relationship as the numbered pair. abrasion : scrape :: A. absolution : connection B. herbicide : poison C.
Why does friction make it harder to move things?
what is 8.4 divided by 7
Moving through trophic levels _______. a. energy decreases b. entropy increases c. biomass decreases d. all of the above
Devon is trying to find the unit price on a 6 -pack of energy drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each energy drink would cost just ov
What is 2.06% written as a decimal ?
what is a "summary number model"?
what are 2 important jobs of photosynthesis
How would the defeat of Russia by Germany have affected the strategic position of great Britain and the united states
The group Young Italy advocated for