ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

What is the source of the following phrase: “Government of the people, by the people, for the people”?
Which two U.S. presidents were impeached?
What is the symbol of the Republican Party?
Which poem-turned-song, written by Katharine Lee Bates, was originally called “Pikes Peak” and describes our country’s natural splendor and the patriotism of i
The withdrawal of eleven Southern states from the Union in 1860 which precipitated the American Civil War 1860 Election Secession Populism Dawes Act
Calculate the number of oxygen atoms in 2.00 moles of Mn2O7
Calculate the number of oxygen atoms in 2.00 moles of Mn2O7
Individuals who are approximately the same age and are linked by common interests, including friends, classmates, and the 'kids in the neighborhood,' are most
Who was the oldest signatory of the Declaration of Independence?
d = √[( x₂ - x₁) + (y₂ - y₁)] Midpoint Formula Slope Form Distance Formula Quadratic Formula