tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

PLEESSSE HELP ASAP !!!! WILLL GET BRAINLIEST
hiii pls help i’ll give brainliest if you give a correct answer
biography of Sachin Tendulkar​
Which expression is equivalent to 2(–3b + 7)? A –6b + 14 B 6b + 14 C –6b – 14 D 6b – 14
GIVING ALL POINTS PLEASE ANSWER CORRECTLY A) Planets that are made of gases tend to move more slowly than the smaller, rocky planets. True or false? B) Mercury
the question for this is "Kiera plays a board game with a spinner like the one shown below. Which statement is best represented by the spinner?"
Joe ate 3/8 of the pizza. What percent of the pizza did Joe eat?
16. Height is controlled by multiple genes. Just with this information, would you say this is a polygenic trait or a multiple allele trait? Explain why you chos
Please help me I just woke up and I don’t want to THINK
A graph labeled velocity versus time with horizontal axis time (seconds) and vertical axis velocity (meters per second). A blue line runs straight across at 2 u