tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

When new goods are introduced, consumers have more variety from which to choose. as a result, each dollar is worth a. more, and the cost of living increases. b.
How did settlers overcome the challenges of living on the great plains?
what's meant by the derivative of a function ?!
I dont know how to do these questions I would be pleased if someone helped thankyou.
While the western Roman Empire collapsed, the Byzantine (eastern Roman) Empire was able to survive MAINLY because
pls help asap! thanks
Show that if a subspace y of a metric space consists of finitely many points, then y is complete.
J. b. watson and b. f. skinner believed that _____. psychological methods could be developed to study the process of human cognition psychology should focus on
Write 5 sentences on the importance of including vegetables in your diet.
Which situation minimizes food contamination? a. a foodhandler uses hand lotion after washing her hands b. a foodhandler drinks from a sanitary plastic cup whil