deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. Your answer must be simplified. -36+x<8
Which set of points represents equivalent ratios and would follow the same pattern on a graph? (6, 2), (3, 1), (9, 3), (10, 2) (4, 2), (6, 3), (8, 3), (10, 5) (
what conclusion is best supported by the passage?
____________________ , _________________and ____________________is a good sources of B vitamins?
Tay-Sachs is a disease that occurs when lipids accumulate in cells. This lipid accumulation occurs because of the inability of the cell to break down lipids due
Geometry- Find the shaded area. Assume right angles. Will mark brainliest
A student spent 5/8 of an hour each evening reading a book about whales. If it took the student 10 evenings to finish the book, how many hours in all did the st
can some one please do this? thank you !
Jeffrey ate out for lunch his meal cost 10.50 he would like to leave an 18% tip. how much does the lunch cost in total?
Which concept in the Beauty and the Beast is most similar to the story of Shakespeare's King Lear? A. An impoverished girl transforms into a princess. OB. A wea