taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the equation?
Answers for question 65 and 66
neat and labelled diagram of blood flim​
Whic type of “cell” is the most commonly used to convert solar energy into electricity
The sum of the ages of two friends ia 15 years Two years ago, the product of their ages in years was 30 write the suitable quadratic equation to solve the probl
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
Listen Review section 3.6 to answer this question: The cabinet represented in Fig. 3.26 and 3.27, created by Daniel Pabst, was associated with: the Ming Dynasty
What are the advantages and disadvantages of the different sources of energy that produce electricity in the United States?"
On dispose d'un carré de métal de 40 cm de côté. Pour fabriquer une boîte parallélépipèdique, on enlève à chaque coin un carré de côté x et on relève les bords
Simplify the algebraic expression by combining like or similar terms 7x+5y-2x