wdd6g8rvz wdd6g8rvz
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

10 pounds of onions cost $100 how many pounds of onions can get with $150

Respuesta :

mc88spm mc88spm
  • 01-04-2021

Answer:

15

Step-by-step explanation:

$100 / 10 pounds = $10 / pound

$150 / 10 dollars  = 15 pounds of onions

Answer Link
djs1323 djs1323
  • 01-04-2021
you can get 15 pounds of onions with $150
Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)