khangle140409
khangle140409 khangle140409
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mike needs to buy soda for a party. He is trying to figure out if it is cheaper to buy the 12 pack or the 20 pack. The 12 pack costs $4.05 and the 20 pack costs $5.55.
Which pack should Mike choose?

Respuesta :

tlilyan173 tlilyan173
  • 02-04-2021

Answer:

55.5

Step-by-step explanation:

Answer Link
light1darkness1 light1darkness1
  • 02-04-2021

Answer:12 pack

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

please show steps!1​
Explain the need and importance of listening in communication ​
Please help me Create a system of two equations but do not solve the system please actually help me please and thank you
anybody more than 35 words please ASAP! PLEASEEEEE ​
Need some facts on the universe
Use the coordinate plane to plot the point (3,6). Then complete the statements that explain how to plot the point. Start at the Move 3 units Move 6 units Plot a
2) 2x + 10 e S 2x - 2 - G H R
Please can anyone answer this English question plz urgent**​
The height H metres of a ball projected upwards t seconds after being projected is given by H=64t - 16t². Find it's initial velocity​
A line contains the points P(1, 1) and Q(7, 10). What is the slope of the line?