BrainlyIsGreat12345
BrainlyIsGreat12345 BrainlyIsGreat12345
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Plz help me with this question

Plz help me with this question class=

Respuesta :

ajbtrojan
ajbtrojan ajbtrojan
  • 02-04-2021

Answer:

1 Kilogram is $1.44

Step-by-step explanation:

$2.88 divided by 2 kilograms is $1.44 for each kilogram of sand.

Answer Link

Otras preguntas

Explain why an addition problem that has a 4-digit addends could have a 5 digit sum.
In their theories about government, Locke and Hobbes agreed that __________. a. citizens are not required to give up any individual rights c. citizens and their
which term describes an enzyme
if you change the slope in the equation y= 5x + 7 to y = 2x + 7 how will its graph change? A. It will increase at a faster rate than before B. It will increase
how do images or word pictures help you experience a scene in the excerpt "The Day of Destiny"?
The barrel of a gun is also known as what? Rifle Caliber Bore Gauge
how many feet does 5 yards equal
What effect does observing a substance's physical properties have on the substance?
The IMF and World Bank have been criticized as undemocratic. Why?
A skier needs to buy new ski poles during a ski trip to Utah. The price of the poles is $24 and the sales tax is 4.7%. What is the total cost of the poles, roun