mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

50 POINTS!!! The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. Solve for x.
If angle 1 measures 146°, what is the sum of angles 2 and 4?
Trna molecules deliver amino acids to ribosomes where the amino acid next.
Which sentence is written in the indicative mood? A. It's preferred that the patient arrive 15 minutes early to fill out forms. B. Please be sure to lock your b
How femaleness may negatively impact opportunities for women in some careers
I will give BRIANLIEST!! Mike earns $1,200 a month. He saves 15% of the money and spends the rest. How much does he spend each month
I need six characters to draw
If the length of the rectangle is 15 units long and the width is 11 units long, how long is the diagonal to the nearest tenth? = units
Becky is designing a circular garden as shown in this image. The base of the triangle lies on the diameter of the circle. Becky's plan is to fill the triangular
help me please ( ◜‿◝ )♡​