anshika36
anshika36 anshika36
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

6 bulbs cost Rs 560,find the cost of 2 dozen bulbs.​

Respuesta :

Aewright8383
Aewright8383 Aewright8383
  • 03-04-2021

24/6=4

2 dozen (24) is 4 times as many as 6

multiply 560 times 4 to get cost

560×4=2,240

Answer is 2,240 Rs

Answer Link

Otras preguntas

Birds and earthworms have a _____ that stores and softens food. gizzard crop tongue nephron
Countries __________ all of the goods they are unable to produce themselves. a. trade b. import c. donate d. export
Can a person live without the gallbladder ? Explain your answer
What does 3.14 stand for?
The Sugar Sweet Company will choose from two companies to transport its sugar to market. The first company charges $4093 to rent trucks plus an additional fee
Find the discount if the original price is $8.05 and the percent markdown is 10 % round to the nearest cent
2 ways in which sports can impede nation building
Population density refers to _____. where people shop settlement patterns the number of people who live in a square mile or kilometer explains why people in a r
marge cut 16 pieces of tape for mounting pictures on poster board. each piece of tape was 3/8 inch long. how much tape did marge use?
ankush wanted to purchase a LCD(TV) and went to a showroom.he found that LCD with marked price of Rs.30,000/-,is avaible with cash payment along with 5% discoun