natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

what is it when a narrator is part of the story using he or she
Match each example with the subsystem it belongs to.
Which of the following statements accurately describes the properties of gases
F a cause of death cannot be found through simple observation of the victim, a(n) _____ is typically carried out.
name this compound Ch3ch2ch2cooh​
Pls help do you see how much I got wrong
sediments deposited in layers eventually form what kind of rock.
Why, by the start of 1929, did more than half of the u.s. population was living below the poverty line?
in mandatory military service in America one of the main arguments states that Americans should share the benefits and responsibilities of citizenship which sen
What is an example of dolphins overproducing?