jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Leslie mosallam, who recently sold her porches, placed $10,000 in savings account paying annual compound interest of 6 percent.Calculate the amount of money tha
What is expression that uses partial products to multiply 8x64 in 5th grade math
round 9,254 to the nearest hundred
Which Byzantine leader restored the use of icons in 843 CE? - Theodora - Justinian - Basil - Leo III
When solving a word problem, what step should you always do after reading the problem, but prior to writing the equation?
Which Byzantine leader restored the use of icons in 843 CE? - Theodora - Justinian - Basil - Leo III
how many feet does 5 yards equal
Why are trees considered to be producers? A. they do not need food to survive in an ecosystem B. they depend on consumers to help them make their food C. they g
Who is W. E. B. Du Bois?
A criticism of the American system of federalism is that it is