jamespiramoon381
jamespiramoon381 jamespiramoon381
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

A rectangular lawn is 14 meters by 21 meters. It would cost $6.32 per meter to install a fence around
the lawn. How much would it cost to put a fence around the lawn?
$

Respuesta :

sabschmitz sabschmitz
  • 02-05-2021

Answer:

$442.40

Step-by-step explanation:

14x2=28

21x2=42

42+28=70

70x6.32=442.4

Answer Link

Otras preguntas

Four of the ships sought a passage along a southern
A document examiner is hired to examine a questioned document against an exemplar. He finds the following characteristics: 1. Both documents used a blue Bic p
the size of flat-screen TVs are usually based on the diagonal measurement across the screen. if a flat TV has a height of 26 inched and a width of 40 inches, wh
three cans of tuna costs $1.50. what is the cost of one can of tuna. what is being compared
Jim wishes to buy 3 gifts that cost 15 dollars, 9 dollars, and 12 dollars. he has 1/4 of the money he needs, how much more money must he earn in order to buy th
If sin(x-a) = ksin(x+a), express tanx in terms of k and a
What are some good ways to start a summary?
What's the answer ???????
In what way does OPEC influence the rest of the world? A. It encourages all oil-producing countries to produce fairly. B. It requires that all countries t
how do the genetic contents of cells resulting from mitosis and meiosis differ?