chillindolan
chillindolan chillindolan
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought.If 5 pounds costs $7.50, find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2016
3 pounds of peanuts must cost $4. 50 because the unit price is $1. 50 times 3 equals $4. 50
Answer Link

Otras preguntas

who is the first president of the united state
Acetyl CoA is converted to carbon dioxide and water in _________. Select one: a. glycolysis b. Krebs cycle c. aerobic respiration d. alcoholic fermentation
A child of weight 250 N climds 1.5 metres up a rope ladder in 5 seconds. Calculate the: A. work done B. power of the climb
Who is the intended audience of the Abraham Lincoln’s The Gettysburg Address?
Jews were severely persecuted following the fall of this nation to the German army.
In the South Pacific Marines used coded messages sent in the _____ language.
Which German journalist wrote about the struggle between the classes and the overthrow of capitalism in his book, Das Kapital? A. Charles Darwin B. Karl Marx C.
A number of ancient Greek writers wrote extended prose narratives. True False
The narrator of “Sonny’s Blues” is a round and dynamic character. How do we know this? He is one-dimensional and remains the same throughout the story. He is mu
Article One of the Constitution illustrates how the national government's power is a. derived from the states and the people b. granted through the executive br