ailindarhodes
ailindarhodes ailindarhodes
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

A hotdogs costs $3 and a corndog costs$1.50. If$201 was collected, how many corndogs were sold?

Respuesta :

nateroe1 nateroe1
  • 01-12-2016
135 corndogs were sold
Answer Link
ishafarooq795
ishafarooq795 ishafarooq795
  • 01-12-2016
About 300 corndogs; because 300 corndogs cost $201 if each costs $1.50.
Answer Link

Otras preguntas

" SIMPLE PRESENT AND CONTINUOUS PRESENT"John. (train) The boys' football team every Monday, but this week he. (tra
Which statement is NOT a source of threats?a.Poor management decisions, accidents and natural disasters.b.Data recovery c.financial mistakesd.loss of customers​
In triangle XYZ. the measurements of angle X and angle Y are 45° Which is the longest side of the triangle​
The cost of renting a car is $46/week plus $0.25/mile traveled during that week. An equation to represent the cost would be y = 46 + 0.25x, where x is the numbe
Can you help me or at least guide me through writing a proof on this? I'm a bit stuck
explain what characterises a sound as noise or music​
HELP 20 points Congruence by SSS AND SAS NO LINKS
Please give me a 100% correct answerA ship sailed 30 kilometers in 172 hours. What was its rate in kilometers per hour? (1) 20 (2) 30 (3) 45 (4) 90 (5) Not enou
On Edg: Who won the fighting in North Africa in 1943? A. Axis forces B. Allied forces C. North African forces D. German forces
It takes Ricky, traveling at 24 mph, 45 minutes longer to go a certain distance than it takes Maria traveling at 51 mph, Find the distance traveled.