krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Excerpts from the First Inaugural Address of Andrew Jackson: "... In administering the laws of Congress I shall keep steadily in view the limitations as well as
Find the coordinates of th midpoint of a segment with the endpoints (-4,-14)&(-22,9).
Nicole did an aerobics and a yoga class for a total of 1 hour and 10 minutes. The yoga class was 30 minutes longer than the aerobics class. How long was each cl
The first method of determining the chemical composition of substances in space was to _____.
Is a charge 5.8 × 10^-18 C possible?
What does a o'brien sayu to winston in his dream ?
The Yuan Dynasty was started by Kublai Khan. True or FalseThe answer is True
the eastern roman empire fell shortly after western roman empire
Which compound is a metabolic intermediate of the light-independent reactions in photosynthesis?
Suppose a mother carries two recessive genes for freckles (rr) and a father carries one recessive gene for freckles and one dominant gene for clear facial skin