Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

-15p+32p please awnser its rsm hw
Complete the sentence with a word that means the same as "rare"
The sun ____ in the East.​
Write the slope-intercept form of the equation of the line through the given point with the given slope. through: (2,-2), slope = -5/6
Question for Math! I have a 200-point math test coming up, and I don't get the concept of this question, but if somebody is willing to help me out on this quest
-15p+32p please awnser its rsm hw
A sentence that asks a question ends with a period. True False
1.08 to the 3rd power?
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST
There are two temples, one on each bank of a river, just opposite to each other. One is 54m high. From the top of this temple angle of depression of the top and