49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

all I've found is 1 but how do I work that out properly beaides guess and check​
1000 800 600 400 200 1 2 3 4 5 6 -6-5-4-3-21 -200 -400 -600 -800 -1000 10 Determine if the graph represents a polynomial function. If it does, determine the num
Determine the factors of x^2 - 7x - 10. O (x + 2)(x - 5) O Prime O (x-2)(x + 5) O (x + 10)(x - 1)
I'LL GIVE BRAINLIEST !!! FASTER​
1. demand can be said to control supply and demand. (Consumer, Producer)
Write the importance of energy in 9 points
OOPS i think i made a mistake but uhh here's another question someone told me there was no question uhh?(extra points and a brainliest only if you helped me but
Carbohydrates can be simple or complex. Give an example of each. v is an example of a simple carbohydrate, and is an example of a complex carbohydrate.
Solve for x A. 9 B. 10 C. 42 D. 12
The match...........(take) place on sunday .​