greenteisha57 greenteisha57
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at 28 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much dose the halibut for one portion cost?

Respuesta :

gageer2005 gageer2005
  • 03-06-2021

Answer:

4.6

Step-by-step explanation:

yes

Answer Link

Otras preguntas

Which information from the excerpt best supports the inference that certain video games resulted from issues related to national security? There has been a mark
Ryan's school had decided to disallow students from using cell phones. Students could no longer bring cell phones to school. Knowing the meaning of the root wor
A plant is already 41 centimeters tall, and it will grow one centimeter every month. The plant's height, h (in centimeters), after m months is given by the foll
m< 9 = 6x and m< 11 = 120. Find the value of x so that line c is parallel to line d A. 20 B. 30 C. 114 D. 15
olivia makes $10 per lawn she miss and earns $20 in tips carlos earns $12 per lawn he mows and earns $15 in tips how many lawns would they have to mow in order
If a is a bigger number than b what will (b - a) give you? positive or negative
PLs HELP ME Determine whether the function y=x^2+x−2 is linear or nonlinear. Explain your reasoning.
Solve the equation. |x + 5| = 9 {–4, 14} {–14, 4} {4, 14} {–14, –4}
Briefly explain how specific protein molecules change over many years resulting in evolution. IN YOUR OWN WORDS, please don't copy and paste.
The epimysium of a muscle is composed of ______ connective tissue.