lilleesi
lilleesi lilleesi
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

plzz add an explanation for it too

plzz add an explanation for it too class=

Respuesta :

doomdabomb
doomdabomb doomdabomb
  • 03-06-2021

Answer:

A     $0.02

Step-by-step explanation:

Let's solve how much does it cost to have a bulb on for an hour. ⇒ 120 watt = 0.1 kilowatt per hour which costs 0.20 per kilowatt per ⇒ 0.1 kilowatt per hour* 0.20 = 0.02 dollars in an hour.

Answer Link

Otras preguntas

Why did Pres. Truman believe that political change would come to the Soviet Union?A. The failures of the Soviet Nuclear programB. The Appeal of freedom and the
An element with mass 1000 grams decays by 14.8% per minute. How much of the element is remaining after 11 minutes, to the nearest 10th of a gram?
algae do not cause disease or not
What is the state at which a net force is zero called
What is the interquartile range of the data set below? Growth in feet of oak trees: 68,80,73,90,120,94,76,112,101,94,72(1) 22                (2) 28
Which is an example of bivariate data?(1) age of students in a club(2) grade level and age of students in a school(3) type of lunch each student orders at schoo
What Is the Function of Alliteration in Literature?
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)
Zoey made 6 3/4 cups of fruit salad for a picnic. At the picnic, they ate 1/3 of the fruit salad. How much fruit salad did they eat?
how do i make 24 using the numbers 11 6 10 2?